HEC-103A1 Digital Eddy Current Phase Electrical Conductivity Meter
HUATEC GROUP CORPORATION
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HUATEC
Model Number : HEC-103A1
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 pc
Payment Terms : T/T,Paypal
Supply Ability : 10sets/Month
Delivery Time : 7-10 working days after receipt of your payment
Packaging Details : Carton packing box
Working Freq. : 60KHz, sine wave
Resolving power : 0.01%IACS(when <51%IACS); 0.1%IACS(51%IACS to 112%IACS )
Measuring precision : ±1% ( temp range, 0℃ to 40℃) ±0.5%( temp range, 20℃)
Temp. measurement : 0℃ to +50℃(precision 0.5℃)
Lift-off effect : Probe compensation 0.5mm
Communication with PC machine : RS 232 interface
Reading memory : Storage for 4000 groups of measured data files.
Contact Now
1.APPLICATION FIELDS
  • Distinguishing and examining alloy
  • Detecting grades of materials
  • Metal classification
  • Detecting the density of powder-metallurgical parts
  • Detecting the conductivity of conductors during manufacturing and servicing.
2.TECHNICAL PARAMETER
Model Items
HEC-103A1
Working Freq. 60KHz, sine wave
Resolving power
0.01%IACS(when <51%IACS);
0.1%IACS(51%IACS to 112%IACS )
Normal working environment Temp. 0℃ to +50℃; relative humidity, 0 to 95%
Power supply Equipped with a lithium ion battery of 2200mA/h
Probes One probe of diameter ¢14mm, working freq. 60KHz, for instrument model 103A and 103A1; Probes are interchangeable.
Weight of host machine 0.5kg (including batteries)
Dimension of host machine 220mmx95mmx55mm
Standard accessories:
Main unit 1pc, probe 14mm diameter 60KHz, communication cable, operation manual, calibration certificate, recharger, instrument stand, U- disk (or optical disk),