Fluorescent Magnetic Particle Flaw Detection Machine HMP-6000A
HUATEC GROUP CORPORATION
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Huatec
Model Number : HMP-6000A
Certification : ISO,CE
Place of Origin : China
MOQ : 1set
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union
Supply Ability : 100sets per month
Delivery Time : 7~9 weekss after payment
Packaging Details : in wooden box
Product name : Fluorescent Magnetic Particle Flaw Detector
current : AC
Circumferential magnetizing current : 6000A
Maximum electrode spacing(mm) : 500
Control mode : Manual/semi-automatic
UV light : Hanging, hand-held
Contact Now
(1) Testing process:
Working principle
use
Technical parameter
Electrode spacing: 0~500mm
Circumferential current: 0~8000A
Longitudinal magnetic potential: 0~12000AT
Detection method: fluorescent magnetic particle detection
Clamping mode: pneumatic clamping
Demagnetization effect: remanence less than 0.3mT
Detection sensitivity: A1 standard test film (15/50) clearly displayed
Power supply: three-phase 5-wire AC 380V 50Hz
Technical parameter list
current
name
AC
Circumferential magnetizing current(A) 6000A
Longitudinal magnetizing flux potential(AT) 12000
Inside diameter of coil(mm) 400
host Split type (electrical control cabinet separated from main engine)
sensitivity A type shim(15/50)Clear display
Temporary load rate ≤30%
Operating interface Button/touch screen
Clamping mode pneumatic
Ac demagnetization Automatic attenuation demagnetization
UV light Hanging, hand-held
Spray time 3"~6" / Manual operation
Magnetization time 0.5"~2"/time
Demagnetization time 3"~5"/time
Air source 0.4-0.8MPa
Power source Three-phase five-wire,380V±10%,50Hz